ABC10HEYH
Sullins Connector Solutions ABC10HEYH
Part Number
ABC10HEYH
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Data sheet
ABC10HEYH.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
ABC10HEYH
Comments
    ABC10HEYH Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions10
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C