ECC40HEYS
Sullins Connector Solutions ECC40HEYS
Part Number
ECC40HEYS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Data sheet
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
ECC40HEYS
Comments
    ECC40HEYS Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions40
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C