EEC31DRXH-S734
Sullins Connector Solutions EEC31DRXH-S734
Part Number
EEC31DRXH-S734
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Data sheet
EEC31DRXH-S734.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
EEC31DRXH-S734
Comments
    EEC31DRXH-S734 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.031" (0.79mm)
    Contact FinishTin
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions62
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C