EEC31DRXN-S734
Sullins Connector Solutions EEC31DRXN-S734
Part Number
EEC31DRXN-S734
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Data sheet
EEC31DRXN-S734.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
EEC31DRXN-S734
Comments
    EEC31DRXN-S734 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.031" (0.79mm)
    Contact FinishTin
    Flange Feature-
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions62
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C