ESC08DREN-S93.pdf
| Series | |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Blue |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Gender | Female |
| Features | - |
| Read Out | Dual |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder Eyelet(s) |
| Contact Type | Full Bellows |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | - |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Number of Positions | 16 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |