HCC25HETH
Sullins Connector Solutions HCC25HETH
Part Number
HCC25HETH
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 25POS 0.100
Data sheet
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
HCC25HETH
Comments
    HCC25HETH Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions25
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C