RBC40HETS
Sullins Connector Solutions RBC40HETS
Part Number
RBC40HETS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Data sheet
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Delivery Services
RBC40HETS
Comments
    RBC40HETS Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    ColorGreen
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions40
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C