0805Y2500470FUT
Knowles Syfer 0805Y2500470FUT
Part Number
0805Y2500470FUT
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 47PF 250V C0G/NP0 0805
Data sheet
0805Y2500470FUT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805Y2500470FUT
Comments
    0805Y2500470FUT Specifications
    SeriesFlexiCap™
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance47 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C