0805Y2501P40DUT
Knowles Syfer 0805Y2501P40DUT
Part Number
0805Y2501P40DUT
Description
CAP CER 1.4PF 250V C0G/NP0 0805
Data sheet
0805Y2501P40DUT.pdf
Delivery Services
0805Y2501P40DUT
Comments
    0805Y2501P40DUT Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
    Tolerance±0.5pF
    Lead Style-
    Capacitance1.4 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C