0805Y2506P20HQT
Knowles Syfer 0805Y2506P20HQT
Part Number
0805Y2506P20HQT
Description
CAP CER 6.2PF 250V C0G/NP0 0805
Data sheet
0805Y2506P20HQT.pdf
Delivery Services
0805Y2506P20HQT
Comments
    0805Y2506P20HQT Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Soft Termination
    Tolerance±0.05pF
    Lead Style-
    Capacitance6.2 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C