0805Y5000560FAR
Knowles Syfer 0805Y5000560FAR
Part Number
0805Y5000560FAR
Description
CAP CER 56PF 500V C0G/NP0 0805
Data sheet
0805Y5000560FAR.pdf
Delivery Services
0805Y5000560FAR
Comments
    0805Y5000560FAR Specifications
    SeriesFlexiCap™
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance56 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C