0805Y5001P60CQT
Knowles Syfer 0805Y5001P60CQT
Part Number
0805Y5001P60CQT
Description
CAP CER 1.6PF 500V C0G/NP0 0805
Data sheet
0805Y5001P60CQT.pdf
Delivery Services
0805Y5001P60CQT
Comments
    0805Y5001P60CQT Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Soft Termination
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance1.6 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C