1111J2505P60DQT
Knowles Syfer 1111J2505P60DQT
Part Number
1111J2505P60DQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 1111
Data sheet
1111J2505P60DQT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1111J2505P60DQT
Comments
    1111J2505P60DQT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±0.5pF
    Lead Style-
    Capacitance5.6 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1111 (2828 Metric)
    Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C