2220Y0160103JFT
Knowles Syfer 2220Y0160103JFT
Part Number
2220Y0160103JFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 10000PF 16V C0G/NP0 2220
Data sheet
2220Y0160103JFT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
2220Y0160103JFT
Comments
    2220Y0160103JFT Specifications
    SeriesFlexiCap™
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Temperature
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C