2220Y1000273GCR
Knowles Syfer 2220Y1000273GCR
Part Number
2220Y1000273GCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 0.027UF 100V C0G 2220
Data sheet
2220Y1000273GCR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
2220Y1000273GCR
Comments
    2220Y1000273GCR Specifications
    SeriesFlexiCap™
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance0.027 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.165" (4.20mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C