C0201C103M4PAC7867
KEMET C0201C103M4PAC7867
Part Number
C0201C103M4PAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10000PF 16V X5R 0201
Data sheet
C0201C103M4PAC7867.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0201C103M4PAC7867
Comments
    C0201C103M4PAC7867 Specifications
    SeriesSMD Comm X5R
    Part StatusActive
    Capacitance10000pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX5R
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)