C0402C100J5GAC7411
KEMET C0402C100J5GAC7411
Part Number
C0402C100J5GAC7411
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Data sheet
C0402C100J5GAC7411.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0402C100J5GAC7411
Comments
    C0402C100J5GAC7411 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance10pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)