C0402C100K5GALTU
KEMET C0402C100K5GALTU
Part Number
C0402C100K5GALTU
Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Data sheet
C0402C100K5GALTU.pdf
Delivery Services
C0402C100K5GALTU
Comments
    C0402C100K5GALTU Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 10pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)