C0402C101J5RACAUTO
KEMET C0402C101J5RACAUTO
Part Number
C0402C101J5RACAUTO
Description
CAP CER SMD 0402 100PF 5% X7R 50
Data sheet
C0402C101J5RACAUTO.pdf
Delivery Services
C0402C101J5RACAUTO
Comments
    C0402C101J5RACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance100pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)