C0402C102K4RAC7411
KEMET C0402C102K4RAC7411
Part Number
C0402C102K4RAC7411
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Data sheet
C0402C102K4RAC7411.pdf
Delivery Services
C0402C102K4RAC7411
Comments
    C0402C102K4RAC7411 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)