C0402C102K4RACAUTO
KEMET C0402C102K4RACAUTO
Part Number
C0402C102K4RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Data sheet
C0402C102K4RACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0402C102K4RACAUTO
Comments
    C0402C102K4RACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)