C0402C102K5RAC7411
KEMET C0402C102K5RAC7411
Part Number
C0402C102K5RAC7411
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Data sheet
C0402C102K5RAC7411.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0402C102K5RAC7411
Comments
    C0402C102K5RAC7411 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)