C0402C473M4RAC7867
KEMET C0402C473M4RAC7867
Part Number
C0402C473M4RAC7867
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
Data sheet
C0402C473M4RAC7867.pdf
Delivery Services
C0402C473M4RAC7867
Comments
    C0402C473M4RAC7867 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.047µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)