C0603C100K2GALTU
KEMET C0603C100K2GALTU
Part Number
C0603C100K2GALTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10PF 200V NP0 0603
Data sheet
C0603C100K2GALTU.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0603C100K2GALTU
Comments
    C0603C100K2GALTU Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 10pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)