C0603C132J3JAC7867
KEMET C0603C132J3JAC7867
Part Number
C0603C132J3JAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1300PF 25V U2J 0603
Data sheet
C0603C132J3JAC7867.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0603C132J3JAC7867
Comments
    C0603C132J3JAC7867 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 1300pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low Dissipation Factor, Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)