C0603C154M4RALTU
KEMET C0603C154M4RALTU
Part Number
C0603C154M4RALTU
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603
Data sheet
C0603C154M4RALTU.pdf
Delivery Services
C0603C154M4RALTU
Comments
    C0603C154M4RALTU Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.15µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)