C0603C512J3JAC7867
KEMET C0603C512J3JAC7867
Part Number
C0603C512J3JAC7867
Description
CAP CER 5100PF 25V U2J 0603
Data sheet
C0603C512J3JAC7867.pdf
Delivery Services
C0603C512J3JAC7867
Comments
    C0603C512J3JAC7867 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 5100pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low Dissipation Factor, Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)