C0603C561K5GALTU
KEMET C0603C561K5GALTU
Part Number
C0603C561K5GALTU
Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
Data sheet
C0603C561K5GALTU.pdf
Delivery Services
C0603C561K5GALTU
Comments
    C0603C561K5GALTU Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 560pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)