C0603X102J1RAC7867
KEMET C0603X102J1RAC7867
Part Number
C0603X102J1RAC7867
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Data sheet
C0603X102J1RAC7867.pdf
Delivery Services
C0603X102J1RAC7867
Comments
    C0603X102J1RAC7867 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 1000pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)