C062C183F1G5CA
KEMET C062C183F1G5CA
Part Number
C062C183F1G5CA
Description
CAP CER 0.018UF 100V C0G/NP0 RAD
Data sheet
C062C183F1G5CA.pdf
Delivery Services
C062C183F1G5CA
Comments
    C062C183F1G5CA Specifications
    SeriesLDD Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance0.018µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)