C062C562F2G5CA
KEMET C062C562F2G5CA
Part Number
C062C562F2G5CA
Description
CAP CER 5600PF 200V C0G/NP0 RAD
Data sheet
C062C562F2G5CA.pdf
Delivery Services
C062C562F2G5CA
Comments
    C062C562F2G5CA Specifications
    SeriesLDD Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance5600pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)