C062K105K5X5CA7303
KEMET C062K105K5X5CA7303
Part Number
C062K105K5X5CA7303
Manufacturer
KEMET
Description
CER CAP
Data sheet
C062K105K5X5CA7303.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C062K105K5X5CA7303
Comments
    C062K105K5X5CA7303 Specifications
    SeriesLDD Mil X7R C11015
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientBX
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)