C0805C103F5GAL7800
KEMET C0805C103F5GAL7800
Part Number
C0805C103F5GAL7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G/NP0 0805
Data sheet
C0805C103F5GAL7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0805C103F5GAL7800
Comments
    C0805C103F5GAL7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G SnPb
    Part StatusActive
    Capacitance10000pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)