C0805C153G5JAC7800
KEMET C0805C153G5JAC7800
Part Number
C0805C153G5JAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.015UF 50V U2J 0805
Data sheet
C0805C153G5JAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0805C153G5JAC7800
Comments
    C0805C153G5JAC7800 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.015µF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low Dissipation Factor, Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)