C0805F474K4RACTU
KEMET C0805F474K4RACTU
Part Number
C0805F474K4RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Data sheet
C0805F474K4RACTU.pdf
Delivery Services
C0805F474K4RACTU
Comments
    C0805F474K4RACTU Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.47µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Open Mode
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)