C0805F474M4RACTU
KEMET C0805F474M4RACTU
Part Number
C0805F474M4RACTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Data sheet
C0805F474M4RACTU.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0805F474M4RACTU
Comments
    C0805F474M4RACTU Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.47µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Open Mode
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)