C114C101F1G5CA
KEMET C114C101F1G5CA
Part Number
C114C101F1G5CA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 AXIAL
Data sheet
C114C101F1G5CA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C114C101F1G5CA
Comments
    C114C101F1G5CA Specifications
    SeriesLDD Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance100pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.06mm)