C1206C124F8JACAUTO
KEMET C1206C124F8JACAUTO
Part Number
C1206C124F8JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.12UF 10V U2J 1206
Data sheet
C1206C124F8JACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1206C124F8JACAUTO
Comments
    C1206C124F8JACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto U2J
    Part StatusActive
    Capacitance0.12µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)