C1206C563F5GACAUTO
KEMET C1206C563F5GACAUTO
Part Number
C1206C563F5GACAUTO
Description
CAP CER 0.056UF 50V C0G/NP0 1206
Data sheet
C1206C563F5GACAUTO.pdf
Delivery Services
C1206C563F5GACAUTO
Comments
    C1206C563F5GACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance0.056µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)