C1206H273J5GAC7800
KEMET C1206H273J5GAC7800
Part Number
C1206H273J5GAC7800
Description
CAP CER 0.027UF 50V C0G/NP0 1206
Data sheet
C1206H273J5GAC7800.pdf
Delivery Services
C1206H273J5GAC7800
Comments
    C1206H273J5GAC7800 Specifications
    SeriesSMD Indust C0G HT200C
    Part StatusActive
    Capacitance0.027µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    FeaturesLow ESL, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsDownhole
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)