C1206X224F8JACAUTO
KEMET C1206X224F8JACAUTO
Part Number
C1206X224F8JACAUTO
Description
CAP CER 0.22UF 10V U2J 1206
Data sheet
C1206X224F8JACAUTO.pdf
Delivery Services
C1206X224F8JACAUTO
Comments
    C1206X224F8JACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto U2J Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.22µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)