C1206X472FAGECAUTO
KEMET C1206X472FAGECAUTO
Part Number
C1206X472FAGECAUTO
Description
CAP CER 1206 4.7NF 250V C0G 1%
Data sheet
C1206X472FAGECAUTO.pdf
Delivery Services
C1206X472FAGECAUTO
Comments
    C1206X472FAGECAUTO Specifications
    SeriesESD SMD Auto C0G
    Part StatusActive
    Capacitance4700pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated250V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.039" (0.98mm)