C1206X473F5GEC7210
KEMET C1206X473F5GEC7210
Part Number
C1206X473F5GEC7210
Description
CAP CER 1206 47NF 50V C0G 1%
Data sheet
C1206X473F5GEC7210.pdf
Delivery Services
C1206X473F5GEC7210
Comments
    C1206X473F5GEC7210 Specifications
    SeriesESD SMD Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance0.047µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive, ESD Protection
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)