C1206X475J3RACAUTO
KEMET C1206X475J3RACAUTO
Part Number
C1206X475J3RACAUTO
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
Data sheet
C1206X475J3RACAUTO.pdf
Delivery Services
C1206X475J3RACAUTO
Comments
    C1206X475J3RACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R Flex
    Part StatusActive
    Capacitance4.7µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesSoft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.077" (1.95mm)