C1206X682F1GACAUTO
KEMET C1206X682F1GACAUTO
Part Number
C1206X682F1GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 6800PF 100V C0G/NP0 1206
Data sheet
C1206X682F1GACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1206X682F1GACAUTO
Comments
    C1206X682F1GACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G Flex
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance6800pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.039" (0.98mm)