C1210C104F5GACAUTO
KEMET C1210C104F5GACAUTO
Part Number
C1210C104F5GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 50V C0G/NP0 1210
Data sheet
C1210C104F5GACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1210C104F5GACAUTO
Comments
    C1210C104F5GACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance0.1µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)