C1210C123F4JACAUTO
KEMET C1210C123F4JACAUTO
Part Number
C1210C123F4JACAUTO
Description
CAP CER 0.012UF 16V U2J 1210
Data sheet
C1210C123F4JACAUTO.pdf
Delivery Services
C1210C123F4JACAUTO
Comments
    C1210C123F4JACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto U2J
    Part StatusActive
    Capacitance0.012µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)