C1210C153F5JACAUTO
KEMET C1210C153F5JACAUTO
Part Number
C1210C153F5JACAUTO
Description
CAP CER 0.015UF 50V U2J 1210
Data sheet
C1210C153F5JACAUTO.pdf
Delivery Services
C1210C153F5JACAUTO
Comments
    C1210C153F5JACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto U2J
    Part StatusActive
    Capacitance0.015µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)