C1210C225M5R1CAUTO
KEMET C1210C225M5R1CAUTO
Part Number
C1210C225M5R1CAUTO
Description
CER CAP
Data sheet
C1210C225M5R1CAUTO.pdf
Delivery Services
C1210C225M5R1CAUTO
Comments
    C1210C225M5R1CAUTO Specifications
    SeriesKPS SMD Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance2.2µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked)
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
    Size / Dimension0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
    Thickness (Max)0.136" (3.45mm)