C1210C823F4JACAUTO
KEMET C1210C823F4JACAUTO
Part Number
C1210C823F4JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.082UF 16V U2J 1210
Data sheet
C1210C823F4JACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1210C823F4JACAUTO
Comments
    C1210C823F4JACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto U2J
    Part StatusActive
    Capacitance0.082µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)